|
-> Hannah Arendt
Johanna “Hannah” Arendt (spalio 14, 1906 – 4 gruodžio 1975; Vokietija) buvo žydų vokiečių politikos teoretikė. Nors dažnai yra apibūdinama kaip filosofė, tačiau ji pati atmetė šią etiketę. Savo darbuose ji spręndžia jėgos prigimties, politikos, tiesioginės demokratijos, valdžios institucijų ir totalitarizmo dalykus.
Daugiau « Hannah Arendt »
Levas Tolstojus
Levas Nikolajevičius Tolstojus (rus. Лев Никола́евич Толстой, 1828 m. rugsėjo 9 d. – 1910 m. lapkričio 20 d.) – rusų rašytojas ir publicistas. Žymiausi kūriniai: „Karas ir taika“ bei „Ana Karenina“.
Rusų rašytojas, narys – korespondentas, Peterburgo MA garbės akademikas, grafas. Gimė Tulos gubernijoje, Jasnaja Polianos dvare. Buvo ketvirtas vaikas dvarininkų šeimoje. Mama – kunigaikštytė Volkonskaja, mirė. kai vaikui nebuvo nė dviejų metukų. Ji buvo išsilavinusi, meniškos prigimties, jautriai į viską reaguojanti moteris. Tėvas – 1812 m. karo dalyvis, geraširdis, mėgo knygas, medžiokles, mirė 1837 m., kai sūnui nebuvo nė dešimties metų.
Daugiau « Levas Tolstojus »
Grigorijus Rasputinas
Grigorijus Jefimovičius Rasputinas (Григорий Ефимович Распутин; apie 1872 – 1916 m. gruodžio 30 d.) – rusų valstietis ir mistikas, kurio gebėjimai pagerinti Rusijos caro Nikolajaus II sūnaus Aleksejaus sveikatos būklę (jis sirgo hemofilija) suteikė galimybę daryti didelę įtaka caro šeimai (ypač imperatorei Aleksandrai) ir dvarui. G. Rasputinas faktiškai buvo caro šeimos favoritas.
Daugiau « Grigorijus Rasputinas »
Sidharta Gautama
Sidharta Gautama (siddhārtha gautama, सिद्धार्थ गौतम, g. apie 563 – m. apie 483 m. pr. m. e.), budizmo religijos pradininkas, dažnai tapatinamas su buda. Po sudievinimo, kad skirtųsi tarp kitų budų, imtas vadinti Šakjamuniu (t. y. „išminčiumi iš Šakjų giminės“).
Daugiau « Sidharta Gautama »
Vulfas Visockis
Vulfas Visockis (1824 m. liepos 8 d. Žagarėje, Rusijos imperija – 1904 m. gegužės 24 d. Maskvoje, Rusijos imperija) – Lietuvos žydų kilmės verslininkas, filantropas, vienos seniausių arbatos pardavimo įmonės Wissotzky Tea įkūrėjas.
Daugiau « Vulfas Visockis »
Šv. Valentinas
Šv. Valentinas (lot. Valentinus m. 269 m.) – vienas iš trijų Romos kankinių ir Romos šventųjų.
Manoma, kad Valentinas buvo krikščionių vyskupas ir kunigas. Romos katalikų bažnyčioje iki 1969 m. Šv. Valentino diena buvo švenčiama vasario 14 d. Kankinio Valentino gimimo diena bei metai nėra žinomi, tačiau, pagal Katalikų Enciklopediją, Valentinas gyveno III amžiuje Imperatoriaus Klaudijo II laikais.
Pirmoji Šv. Valentino fiesta buvo surengta 496 m. popiežiaus Gelasijaus I laikais. Nuo 1969 m. Šv. Valentino diena buvo pašalinta iš katalikų švenčių kalendoriaus, tačiau, nežiūrint į tai, Šv. Valentino diena tebebuvo švenčiama Maltos Balzano parapijoje ir tuo pačiu išpopuliarėjo visame pasaulyje.
Klodas Monė
Klodas Monė (Oscar-Claude Monet, 1840 m. lapkričio 14 d. Paryžiuje, Prancūzijoje – 1926 m. gruodžio 5 d.) – prancūzų tapytojas, peizažistas, impresionizmo atstovas.
Klodas Monė gimė Paryžiuje, Prancūzijoje, bet jo šeima persikėlė į Le Havre Normandijoje, kai K. Monė buvo penkeri metai. Tėvas norėjo, kad jis tęstų šeimos bakalėjinių prekių pardavimo verslą, bet jis norėjo piešti. Savo krašte Monė garsėjo kaip karikatūristas. Normandijos paplūdimiuose jis sutiko Eugène Boudin, kuris išmokė piešimo en plein air (atvirame ore) technikos.
Daugiau « Klodas Monė »
Pranas Kulikauskas
Pranas Kulikauskas (1913 m. kovo 7 d. Purvynai, dab. Trakų raj. – 2004 m. gruodžio 15 d. Vilnius. Palaidotas Antakalnio kapinėse) – vienas žymiausių Lietuvos archeologų, humanitarinių mokslų daktaras.
Gimė netoli Aukštadvario, gausioje Zigmo ir Antaninos Kulikauskų šeimoje. Mokėsi pradinėje ir vidurinėje mokykloje Aukštadvaryje, Alytaus valstybinėje gimnazijoje. Ją baigė 1934 m. 1935 m. įstojo į Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą. Iš pradžių studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą, o po metų perėjo į istorijos skyrių.
Daugiau « Pranas Kulikauskas »
Frydrichas Nyčė
Frydrichas Nyčė (vok. Friedrich Nietzsche, 1844 m. spalio 15 d. netoli Leipcigo, Prūsija – 1900 m. rugpjūčio 25 d.) – vokiečių filosofas ir rašytojas, vienas žymiausių „gyvenimo filosofijos” kūrėjų.
Įgijo filologo išsilavinimą, klasikinės filologijos specialistas. Kaip filologas subrendo nepaprastai anksti ir vos baigęs studijas 1869 metais (tebūdamas 25 metų) ėmė vadovauti Bazelio universiteto filologijos katedrai. Bet bėgant metams jo filologinius interesus keitė filosofiniai ir praėjus vos dešimčiai metų Nietzsche visiškai pasinėrė į filosofinius apmąstymus, atsisakė katedros vedėjo darbo, kad galėtų atsiduoti rašymui.
Daugiau « Frydrichas Nyčė »
-> Tomas Manas
Tomas Manas (Thomas Mann; 1875 m. birželio 6 d. Liubeke – 1955 m. rugpjūčio 12 d. Ciuriche) – vokiečių rašytojas ir kritikas, Nobelio literatūros premijos laureatas, vienas žymiausių pirmosios XX-ojo amžiaus pusės literatūros kūrėjų.
Gimė pirklio, senatoriaus Johano Heinricho Mano ir jo žmonos Julijos da Silva – Brūns šeimoje. Po tėvo mirties (1891 m.) šeima persikėlė į Miuncheną, kur Tomas trumpai dirbo draudimo nuo gaisro savanoriu. Tėvo palikimas buvo didelis, tas nuo 1895 m. Tomas Manas atsidėjo vien tik rašymui.
Daugiau « Tomas Manas »
|
|