Pagal abėcėlę

  • A (131)
  • B (39)
  • C (20)
  • Č (10)
  • D (83)
  • E (44)
  • F (35)
  • G (40)
  • H (46)
  • I (18)
  • J (73)
  • K (59)
  • L (44)
  • M (96)
  • N (25)
  • O (21)
  • P (53)
  • R (63)
  • S (49)
  • Š (12)
  • T (35)
  • U (4)
  • V (82)
  • Z (7)
  • Ž (18)

Šabas

Šabas (jidiš.k. šabes, hebr. šabbat – ramybė) – septintoji judėjų savaitės diena (atitinka krikščionių šeštadienį) skirta ilsėtis ir Jahvei garbinti.

Šahada

Šahada (arab. šahida – liudyti) – musulmonų tikybos išpažinimas. Išreiškiamas formule: „Nėra kito Dievo, išskyrus Alachą, ir jo pranašas yra Mahometas“.

Šakuntala Devi

Šakuntala Devi

Šakuntala Devi

Šakuntala Devi (angl. Shakuntala Devi, kan. ಶಕುಂತಲಾ ದೇವಿ ; 1929 m. lapkričio 4 d. Bengalūras, Indija – 2013 m. balandžio 21 d. Bengalūras) – fenomenali indų skaičiuotoja. Dėka savo gebėjimų 1982 m. pateko į Gineso rekordų knygą.

Šakuntala Devi gimė brahmanų šeimoje. Jos tėvas nepanoręs tapti šventiku, pasirinko oro akrobato, liūtų tramdytojo, vaikščiotojo lynu ir fokusininko darbą cirke. Mokindamas trijų metų dukrą triukų su kortomis pastebėjo dukters gebėjimą įsiminti skaičius. Metęs darbą cirke, su dukra, gatvėse pradėjo pasirodymus, kuriuose ji demonstravo neįtikėtinus gebėjimus atliekant matematinius uždavinius su dideliais skaičiais, nežiūrint į tai, kad ji neturėjo jokio formaliojo išsilavinimo.
Daugiau « Šakuntala Devi »

Šarlis Monteskjė

Šarlis Monteskjė

Šarlis Monteskjė

Šarlis Monteskjė (Charles-Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu; g. 1689 m. sausio 18 d. netoli Bordo miesto Prancūzijoje – mirė 1755 m. vasario 10 d.) – Švietimo epochos mąstytojas, filosofas, literatas, istorikas, teisininkas, ideologas, geografinės sociologijos mokyklos pradininkas.

Charles de Montesquieu gimė La Brède vietovėje, netoli Bordo miesto Prancūzijoje. Augo kilmingų parlamentarų šeimoje. Didžiausias jo indėlis šiuolaikinei visuomenei yra Džono Loko valdžios padalijimo teorijos išvystymas.
Daugiau « Šarlis Monteskjė »

Šarlis Ogiustenas Kulonas

Šarlis Ogiustenas Kulonas

Šarlis Ogiustenas Kulonas

Šarlis Ogiustenas Kulonas (pranc. Charles-Augustin de Coulomb, 1736 m. birželio 14 d. – 1806 m. rugpjūčio 23 d.) – žymus prancūzų fizikas.

Šarlis Ogiustenas Kulonas žinomas savo darbais apie elektrą ir magnetizmą bei trinties jėgas. Jis pirmasis 1785 m. išmatavo įelektrintų kūnų sąveikos jėgą. Šiems bandymams jis naudojo sukamąsias svarstykles. Š. Kulonas nustatė, kad sąveikos jėga priklauso įelektrintų kūnų krūvio ir atstumo tarp jų. Apibendrinus bandymų rezultatus, buvo suformuluotas dėsnis vadinamas Kulono dėsniu. Š. Kulonas taip pat nagrinėjo ilgų magnetinių polių sąveiką.

Šarūnas Liekis

Šarūnas Liekis

Šarūnas Liekis

Šarūnas Liekis (g. 1969 m. gegužės 15 d. Vilnius) – Lietuvos istorikas, politologas, socialinių mokslų daktaras.

1993 m. baigė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetą. 1991–1992 m. studijavo Oksfordo, 1993–1997 m. – Brandeiso (Masačiusetso valstija) universitetuose ir dėstė, 1997 m. socialinių mokslų daktaras.
Daugiau « Šarūnas Liekis »

Šinzo Abė

Šinzo Abė

Šinzo Abė

Šinzo Abė (jap. 安倍 晋三 = Abe Shinzō, g. 1954 m. rugsėjo 21 d.) – Japonijos politikas, dabartinis šalies ministras pirmininkas, Liberalų demokratų partijos prezidentas, Atstovų rūmų narys. Abė šiuo metu eina antrąją ministro pirmininko kadenciją. Pirmą kartą šias pareigas jis užėmė 2006–2007 metais.
Daugiau « Šinzo Abė »

Šv. Augustinas

Šv. AugustinasŠventasis Augustinas (taip pat Aurelijus Augustinas, Aurelius Augustinus, 354 m. lapkričio 13 d. – 430 m. rugpjūčio 28 d.) – vienas įtakingiausių katalikų bažnyčios teologų, filosofas ir bažnyčios mokslo skleidėjas.

Augustinas, gyvenęs paskutiniaisiais Romos imperijos metais, buvo žymiausias savo laikų teologas. Jo raštai stipriai veikė krikščioniškąsias doktrinas bei pažiūras viduramžiais ir iki mūsų laikų.

Augustinas gimė 354 metais Tagaste, Šiaurės Afrikoje. Jo tėvas buvo pagonis, o motina — atsidavusi krikščionė. Kūdikystėje jis nebuvo krikštytas. Augustinas jau paauglystėje buvo nepaprastai protingas, ir šešiolikos metų jį išsiuntė studijuoti į Kartaginą. Ten jis turėjo meilužę ir sugyveno nesantuokinį vaiką. Devyniolikos metų Augustinas nusprendė studijuoti filosofiją. Greitai jis atsivertė į manicheizmą, maždaug 240 metais persų vienuolio Manio įkurtą religiją. Jaunam Augustinui krikščionybė atrodė pernelyg paprasta, o manicheizmas viliojo jo protą. Tačiau per kitus devynerius metus jis nusivylė manicheizmu.
Daugiau « Šv. Augustinas »

Šv. Paulius

Šv. PauliusApaštalas Šv. Paulius (5 m. – 64 m. Romoje) – vienas iš krikščionių apaštalų. Jis apaštalu tapo jau po Jėzaus Kristaus mirties ir prisikėlimo, todėl nepriskiriamas Dvylikai apaštalų, nors yra vienas iš pačių garbingiausių ankstyvosios krikščionybės veikėjų, dėl savo misijinės veiklos vadinamas „Tautų apaštalu“.

Apaštalas Paulius, jaunesnysis Jėzaus amžininkas, buvo garsus krikščionybės kaip naujojo tikėjimo skelbėjas. Jo įtaka krikščionybės teologijai pasirodė ilgaamžiškesnė ir toliau siekianti, negu visų kitų krikščioniškųjų rašytojų bei
mąstytojų. Paulius, dar žinomas kaip Saulius, gimė Tarse, (dabartinėje Turkijoje) pirmaisiais mūsų eros metais. Nors Romos pilietis, jis buvo žydų kilmės ir jaunystėje mokėsi hebrajų kalbos bei gavo puikų žydišką išsilavinimą. Be to, jis mokėsi palapinių statymo amato. Jaunystėje nukeliavęs į Jeruzalę, jis sėmėsi išminties pas garsųjį žydų mokytoją Gamalielį. Nors Paulius buvo Jeruzalėje tuo pačiu metu kaip ir Jėzus, abejotina, ar jie kada nors buvo susitikę.
Daugiau « Šv. Paulius »

Šv. Valentinas

Šv. Valentinas

Šv. Valentinas

Šv. Valentinas (lot. Valentinus m. 269 m.) – vienas iš trijų Romos kankinių ir Romos šventųjų.

Manoma, kad Valentinas buvo krikščionių vyskupas ir kunigas. Romos katalikų bažnyčioje iki 1969 m. Šv. Valentino diena buvo švenčiama vasario 14 d. Kankinio Valentino gimimo diena bei metai nėra žinomi, tačiau, pagal Katalikų Enciklopediją, Valentinas gyveno III amžiuje Imperatoriaus Klaudijo II laikais.

Pirmoji Šv. Valentino fiesta buvo surengta 496 m. popiežiaus Gelasijaus I laikais. Nuo 1969 m. Šv. Valentino diena buvo pašalinta iš katalikų švenčių kalendoriaus, tačiau, nežiūrint į tai, Šv. Valentino diena tebebuvo švenčiama Maltos Balzano parapijoje ir tuo pačiu išpopuliarėjo visame pasaulyje.