Michaelis Nymanas (angl. Michael Laurence Edward Nyman; 1944 m. kovo 23 d.) – minimalistinės muzikos pradininkas bei populiarintojas, grupės „Michaelio Nymano grupės” (angl. „Michael Nyman band”) lyderis, pianistas, muzikologas, fotografas, kinematografas, o svarbiausia – kompozitorius.
Michaelis Nymanas muziką kuria dramos teatrui, šokiui, operai, madų demonstravimui. Visgi plačiausiai ši universaliai talentinga asmenybė savo tėvynėje Didžiojoje Britanijoje ir už jos ribų yra žinoma dėl kuriamos muzikos filmams. Michaelio Nymano muzika skambėjo žymiajame Jane’o Campiono (angl. Jane Campion) „Fortepijonas“ (angl. „The Piano”), o su režisieriumi Pyteriu Greenaway’jumi (angl. Peter Greenaway) kompozitorius bendradarbiavo kuriant net 11 filmų.
Michaelis Nymanas gimė 1944 m. kovo 23 d. Rytų Londone, žydų Marko ir Žanetės Nymanų (angl. Mark and Jeanette Nyman) šeimoje. Būsimasis kompozitorius muzika susidomėjo dar būdamas vaikas, nors nemokėjo nei dainuoti – nebuvo priimtas į Sero Džordžo Monoux’o gramatikos mokyklos (angl. Sir George Monoux Grammar school) chorą ir pavadintas „nemelodingu niurzga”, nei groti kokiu nors instrumentu. Visgi būdamas aštuonerių, Michaelis Nymanas pradėjo lankyti naują moklyklą, kur jo muzikinį potencialą pastebėjo ir puoselėti ėmėsi mokytojas Leslis Winteris (angl. Leslie Winter). Beje, būtent Leslio Winterio brolis Džefris (angl. Geoffrey) rekomendavo būsimąjį kompozitorių Londono karališkajai muzikos akademijai (angl. Royal Academy of Music in London).
Joje Michaelis Nymanas studijuoti pradėjo 1961 rugsėjį, didžiąją dalį jėgų ir laiko skirdamas pianino pamokoms bei septynioliktojo amžiaus baroko muzikai. Michaelis Nymanas studijų metais glaudžiai bendravo su savo dėstytojais – Thurstonu Dartu (angl. Thurston Dart) ir Alanu Bušu (angl. Alan Bush), kurie teigė, jog tradicinei harmonijai ir tonams nepaklūstanti muzika yra vienintelė verta kurti. Šias idėjas jie stengėsi perduoti jaunajam Michaeliui, kuris bandė rašyti tokią muziką, tačiau 1964 m. pasirinko muzikologo bei muzikos kritiko kelią. Michaelis Nymanas karjeros pradžioje rašė straipsnius bei apžvalgas tokiems leidiniams kaip „Klausytojas” (angl. „The Listener”) bei „Žiūrovas” (angl. „The Spectator”). Pastarajame 1968 m. Michaelis Nymanas pirmą kartą pavartojo minimalizmo teriminą, kurį vėliau plačiau aprašė savo knygoje „Eksperimentinė muzika: Cage’as ir anapus“ (angl. „Experimental Music – Cage and Beyond”).
1970 metai – ypatingi Michaeliui Nymanui. Būtent tada jis pradėjo beveik dešimtmetį trukusį bendradarbiavimą su britų režisieriumi Peter Greenaway (angl. Peter Greenaway). Įdomu tai, jog Michaelis Nymanas šio režisieriaus filmams muziką rašydavo daug anksčiau nei jie būdavo filmuojami – taigi vaizdai derinti prie muzikos. Tie patys 1970 – ieji Michaeliui Nymanui ypatingi ir tuo, jog tada jis susipažino su savo žmona – Aete (angl. Aet), su kuria susilaukė dviejų dukrų – Martos (angl. Martha) ir Molės (angl. Molly). Pastaroji, beje, seka tėvo pėdomis – yra kompozitorė.
1976 m. Michaelis Nymanas įkūrė savo grupę, kuri gyvuoja iki šiol pavadinimu „Michaelio Nymano grupė” (angl. „Michael Nyman band”), o 1986 m. pasirodė pirmoji Michaelio Nymano opera „Vyras, kuris sumaišė savo žmoną su kepure” (angl. „The Man Who Mistook His Wife for a Hat”).
Bendradarbiavimui su Pyteriu Greenaway’jumi nutrūkus, Michaelis Nymanas ir toliau kūrė muziką filmams. Prancūzų režisieriaus Pjero Lakonte filmui „Kirpėjos vyras” (angl. „The Hairdresser’s Husband”) sukurta muzika dar labiau išgarsino Michaelį Nymaną, o 1993 m. Jane’o Campiono (angl. Jane Campion) filme „Fortepijonas“ (angl. „The Piano”) skambėjusi muzika pelnė kompozitoriui pasaulinę šlovę. Šio filmo garso takelis visame pasaulyje buvo parduotas 1.5 milijono tiražu.
2006 m. lapkričio 27 d. Michaelis Nymanas koncertavo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Šiuo koncertu maestro su savo „Michaelio Nymano grupe” (angl. „Michael Nyman band”) ir ekstravagantiškuoju britų sopranu Sara Leonard (angl. Sarah Leonard) užbaigė visą spalį trukusį šiuolaikinės muzikos festivalį „Gaida“.
Šiuo metu Michaelis Nymanas yra atsidėjęs ne tik muzikai, bet ir fotografijai bei kinematografijai. Spontaniškai nufilmuoti ar nufotografuoti vaizdai yra tarsi Michaelio Nymano dienoraštis, kuriame atsispindi šio menininko mąstysena bei pojūčiai, patirti koncertuojant įvairiausiuose pasaulio vietose.
Michaelis Nymanas muziką kuria ansambliams, simfoniniams bei styginių orkestrams, chorams a cappella ir tokiems virtuozams kaip trombonininkas Christianas Lindbergas (angl. Christian Lindberg). Kompozitoriaus žanrų pasirinkimas taip pat įvairialypis. Visgi plačiausiai Michaelis yra žinomas dėl sukurtos muzikos kino filmams. Juk būtent Jane’o Campiono (angl. Jane Campion) filme „Fortepijonas“ (angl. „The Piano”) skambėjusi muzika kompozitoriui pelnė ne tik pasaulinę šlovę, bet ir auksinį gaublį, Didžiosios Britanijos filmų bei TV menų akademijos, Amerikos kino instituto apdovanojimus.
Michaelio Nymano kūryba nė iš tolo neprimena baroko muzikos, kuria kompozitorius žavėjosi studijuodamas studijavo ir žavėjosi Londono karališkojoje muzikos akademijoje (angl. Royal Academy of Music in London). Michaelis Nymanas – vienas žinomiausių minimalistinės muzikos atstovų, tad jo kuriama muzika remiasi šiai muzikinei krypčiai būdingais elementais. Kompozitoriaus kūriniai baigiasi ir prasideda netikėtai, klausytojų ausimis žaidžiama derinant tai itin harmoningas bei melodingas, tai chaoso įspūdį perteikiančias muzikines atkarpas, gausu pasikartojimų.
Iš viso Michaelis Nymanas yra sukūręs šešias operas bei muzikos daugiau nei dvidešimtčiai filmų.
Leave a Reply