Menas (Hor-Aha, Minas, Menis) – pirmosios Egipto dinastijos įkūrėjas, pagal kitus autorius antrasis po Narmero. Gyveno apie 3100–3000 m. pr. m. e. Įkūrė Memfio miestą, tuometinę Egipto sostinę.
Menas, pirmosios egiptiečių dinastijos karalius, buvo valdovas, kuris pirmas suvienijo Egiptą ir įkūrė karalystę, kuri suvaidino šlovingą vaidmenį žmonijos civilizacijoje.
Meno gimimo ir mirties datos nežinomos, bet manoma, kad jis gyveno apie 3100 m. pr. Kr. Iki to laiko Egiptą sudarė dvi savarankiškos karalystės — viena iš jų buvo šiaurėje, Nilo deltoje, kita pietuose, Nilo slėnyje. (Kadangi Nilas teka žemyn į jūrą, senovės egiptiečių žemėlapiuose Nilo žiotys būdavo pavaizduotos lapo apačioje. Dėl šios priežasties egiptiečiai deltą šiaurėje vadino Žemutiniu Egiptu, o pietinę karalystę Aukštutiniu Egiptu.) Žemutinis Egiptas, atrodo, turėjo labiau klestinčią kultūrą negu pietinis kaimynas. Tačiau būtent karaliui Menui, Aukštutinio Egipto valdovui, pavyko užkariauti šiaurę ir taip suvienyti šalį.
Menas buvo kilęs iš Finišo, pietinio Egipto miesto. Užkariavęs šiaurinę karalystę, jis pasivadino Aukštutinio ir Žemutinio Egipto valdovu, ir šį titulą tūkstančius metų išsaugojo vėlesni faraonai. Prie buvusios sienos tarp dviejų karalysčių Menas įkūrė miestą Memfį, kuris dėl savo centrinės padėties tiko tapti suvienytos šalies sostine. Memfis, kurio griuvėsiai vis dar stūkso netoli šiandieninio Kairo, daug šimtmečių buvo svarbus Egipto miestas ir ilgą laiką jo sostinė. Daugiau informacijos apie Meną beveik nėra. Pagal vieną seną šaltinį, jis valdė labai ilgai — šešiasdešimt dvejus metus, nors tai gali būti ir perdėta.
Nepaisant mūsų ribotų žinių apie tų tolimų laikų įvykius, Meno pasiekimai, atrodo, turėjo milžinišką svarbą. Ikidinastiniais laikais (t.y. iki Meno) egiptiečių kultūra buvo daug mažiau pasiekusi už Šumerų civilizaciją, buvusią dabartiniame Irake. Politinis Egipto suvienijimas, atrodo, atpalaidavo snaudusius egiptiečių talentus. Po jo prasidėjo greita socialinė ir kultūrinė pažanga. Dinastinio periodo pradžioje įsteigtos vyriausybinės bei socialinės institucijos beveik nepakitusios išsilaikė du tūkstantmečius. Greitai tobulėjo hieroglifų raštas, statyba ir kitos techninės žinios. Per kelis šimtmečius egiptiečių kultūra pasivijo — ir daugeliu atžvilgių pralenkė — Šumerų valstybės kultūrą. Iš tiesų du tūkstančius metų po Meno Egiptas buvo bene pažangiausia tauta pasaulyje. Tokiu pasiekimu gali didžiuotis nedaugelis civilizacijų.
96 vieta (tarp 100 įtakingiausių žmonių istorijoje)
Sunku spręsti, kur Menas turi būti šiame sąraše, nes nėra tiesioginės informacijos, kiek svarbus buvo jo asmeniškas indėlis, užkariaujant šiaurę ir suvienijant Egiptą. Galima tik spėti, kad jis buvo tikrai svarbus. Paprastai Egipto faraonai nebūdavo tik papuošalai, o turėdavo didžiulę valdžią ir autoritetą. Tuo labiau, kad pati istorija rodo, jog nevykusio karaliaus vadovaujamos karalystės retai tiek daug pasiekia. Taigi labai gali būti, kad Menas buvo svarbi tų laikų ir visos istorijos figūra.
Leave a Reply