Pagal abėcėlę

  • A (131)
  • B (39)
  • C (20)
  • Č (10)
  • D (83)
  • E (44)
  • F (35)
  • G (40)
  • H (46)
  • I (18)
  • J (73)
  • K (59)
  • L (44)
  • M (96)
  • N (25)
  • O (21)
  • P (53)
  • R (63)
  • S (49)
  • Š (12)
  • T (35)
  • U (4)
  • V (82)
  • Z (7)
  • Ž (18)

Magnusas Karlsenas

Magnusas Karlsenas

Magnusas Karlsenas

Magnusas Oenas Karlsenas (norv. Magnus Øen Carlsen; g. 1990 m. lapkričio 30 d. Tionsberge, pietų Norvegija) – norvegų šachmatininkas. Pasaulio čempionu tapo 2013 m. lapkričio 22 d. Čenajuje vykusiame pasaulio šachmatų čempionato mače įveikęs Višvanataną Anandą rezultatu 6½ : 3½ (+3, -0, =7).

M. Karlsenas gimė 1990 m. lapkričio 30 d.. Motina Sigrund ir tėvas Henrikas Albertas Karlsenas – abu pagal profesija inžinieriai. Šeima keliavo: metus gyveno Espe (Suomija), po to Briuselyje, bet 1998 m. grįžo į Norvegiją ir apsigyveno Lomedalene, vėliau persikėlė į Haslumą. Nuo vaikystės Magnusas rodė polinkį į intelektualinius žaidimus: turėdamas dvejus metus galėjo sudėti paveikslėlį iš 50 atskirų iškarpų, o keturių – atlikdavo Lego užduotis, skirtas 10-14 metų vaikams. Tėvas, pats šachmatininkas (reitingas apie 2100), išmokė žaisti šachmatais, kai jam buvo 5-ri metai. Tačiau vaikas nerodė didelio noro jais žaisti. Tėvas mokė šachmatų ir jo metais vyresnę seserį Eleną. Kartą, kai Magnusui buvo 8, jis pakvietė Eleną sužaisti partiją ir laimėjo. Nuo to laiko jis pradėjo užsiiminėti šachmatais. Pirmoji knyga buvo B. Larseno „Surask planą“. Jis pats vienas ištisas valandas stumdė figūras po lentą, ieškodamas kombinacijų, ar atkartodamas tėvo parodytas partijas ir pozicijas. 1999 m., vasarą, kai jam buvo 8 metai ir 7 mėn., pirmą kartą dalyvavo jauniausiųjų grupėje, Norvegijos jaunių šachmatų čempionate, ir surinko 6½ taško iš 11 galimų.

2000 m. jį pastebėjo didmeistris S. Adgestainas ir jis pradėjo treniruotis Norvegijos aukšto sporto meistriškumo mokykloje. S. Adgestainas jo treneriu paskyrė savo mokinį, tarptautinį meistrą T.B. Hanseną. Lankydamas treniruotes Magnusas greitai progresavo ir per metus prie turėto reitingo pridėjo virš 1000 taškų. Norvegijos visuomenė apie jį išgirdo 2000 m. rugsėjį, kai šalies jaunių komandiniame čempionate, žaisdamas su geriausiais jaunių žaidėjais, surinko 3½ iš 5 ir parodė reitingą 2000. Nuo 2000 m. rudens iki 2002 m. M. Karlsenas turnyruose ir žaibo turnyruose sužaidė beveik 300 reitinguotų partijų. Be šachmatų, kuriais treniravosi po 3-4 val. per dieną, kitą laiką leisdavo su futbolu, mėgo slidinėjimą ir skaitė komiksus.

Po dvejų metų jį pradėjo treniruoti to meto šalies geriausias šalies žaidėjas didmeistris S. Adgestainas. Kai 2003 m. tapo tarptautiniu meistru, M. Karlsenas pasiėmė mokykloje atostogų, kad galėtų dalyvauti 2003 m. tarptautiniuose turnyruose. Tais pačiais metais jis buvo 3-ias Europos vaikų iki 14-kos metų čempionate.

Šachmatų pasaulyje į M. Karlseną buvo atkreiptas dėmesys po jo pergalės 2004 m. Koruso šachmatų turnyro C grupėje. Už šią pergalę jam buvo suteiktas pirmas didmeistrio balas. Pažymėtina jo pergalė paskutiniame rate, kai aukodamas figūras užmatavo Ernstą Sipkę. Ši M. Karlseno pergalė paskatino Liubomirą Kavaleką patalpinti straipsnį „Vašington Post“ pavadinimu „Šachmatų Mocartas“.

Sekantį didmeistrio balą įvykdė 2004 m. Maskvos Aerofloto atvirajame turnyre. 2004 m. kovo mėn Reikjaviko žaibo turnyre įveikė buvusį pasaulio čempioną A. Karpovą. Šis turnyras vyko dieną prieš greitųjų šachmatų atkrentamąjį turnyrą, kur jau pirmajame rate teko susitikti su tuomet aukščiausiąjį reitingą turinčiu Gariu Kasparovu. Pirmąją partiją Magnusas baigė lygiosiomis, o antrojoje 32 ėjime teko nusileisti ir iškristi iš turnyro.

2004 m. balandžio 26 d. šeštajame Dubajaus šachmatų atvirajame turnyre įvykdė 3-iąjį didmeistrio balą ir tapo didmeistriu. Tuo metu per visą istoriją buvo jauniausias dimeistris (vėliau jį aplenkė Sergejus Karjakinas iš Ukrainos ir P. Negi iš Indijos).

2006 m. Norvegijos šachmatų čempionate M. Karlsenas buvo netoli vienvaldžio čempiono titulo, bet pralaimėjus paskutiniame rate B. Ostenstadui, teko dalintis pirma vieta su S. Adgestainu. Tiesa, po dviejų savaičių, žaidžiant mačą su S. Adgestainu, Magnusas, laimėjęs prieš savo trenerį, pirmą kartą tapo Norvegijos čempionu.

2007 m. prestižiniame Linareso šachmatų turnyre, M. Karlsenas žaidė su aukšiausius reitingus turinčiais žaidėjais: Veselinu Topalovu, Višvanatanu Anandu, Piotru Svidleriu, Aleksandru Morozevičiu, Levonu Aronianu, Peteriu Leko ir Vasiliju Ivančiuku. Turėdamas žymiai žemesnį reitingą, jis užėmė 2-ąją vietą. Jo pasirodymo šiame turnyre reitingas – 2778.

2007 m. rugpjūčio mėn. laimėjo tarptautinio šachmatų festivalio Bylyje didmeistrių turnyrą ir tapo jauniausiu žaidėjų kada nors laimėjusiu 18 kategorijos turnyrą. Tuoj po turnyro Karlsenas žaidė Arktikos šachmatų iššūkio turnyre Trumsėje, kur užėmė 4 vietą. Turnyre dalyvavo ir jo tėvas Henrikas, prieš kurį jis laimėjo 6-ajame rate.

2008 m. žaisdamas antrą kartą Koruso turnyro A grupėje, M. Karlsenas pasirodė geriau nei 2007 m. ir surinko 8 taškus iš 13 galimų (pasirodymo reitingas 2830), laimėjo penkias partijas (tame tarpe juodaisiais prieš V. Kramniką), dvi pralaimėjo ir šešias baigė lygiosiomis. Tai leido pasidalinti pirmąją vietą su Levonu Aronianu ir tapti jauniausiu žaidėju, kada nors laimėjusiu 20-os kategorijos turnyrą.

2009 m. Nankine M. Karlsenas laimi 21-os kategorijos „Perlų pavasario“ turnyrą, lenkdamas 2,5 taško V. Topalovą, kuris tuo metu pasaulyje turėjo aukščiausią reitingą. Jo pasirodymo turnyre reitingas – 3002 buvo įvertintas, kaip vienas iš aukščiausių rezultatų šachmatų istorijoje.

2009 m. lapkričio mėn. M. Karlsenas Maskvoje laimėjo 2009 m. pasaulio žaibo čempionatą. Po šio turnyro žaidė Londone klasikinių šachmatų varžybose, kur pirmąjąme rate poziciniu stiliumi nugalėjo V. Kramniką, o po to ir varžybose. Ši pergalė leido jam, aplenkus V. Topalovą pakilti į FIDE reitingų 1-ąją vietą.

2009 m. pradžioje jo personaliniu treneriu tapo buvęs pasaulio. čempionas G. Kasparovas. Jo bendradarbiavimas su juo baigėsi 2010 m. kovą. Interviu vokiečių žurnalui Špigel M. Karlsenas tikino, kad jie vis dar palaiko ryšius, ir kad dar lankys G. Kasparovo treniruočių stovyklas.

2010 m. M. Karlsenas laimėjo Korus šachmatų turnyrą, 2010 m. Gintaro turnyrą, Baznos karaliai ir Nankino turnyrus. 2010 m. gegužę paiškėjo, kad M. Karlsenas padėjo Višvanatanui Anandui pasirengti 2007, 2008 ir 2010 pasaulio šachmatų čempionatams.

2010 m. gruodį M. Karlsenas laimėjo Londono „Klasikinių šachmatų“ turnyrą, kuriame dalyvavo Višvanatanas Anandas ir Vladimiras Kramnikas. 2011 m. birželio mėn. Dėl geresnių papildomų rodiklių laimėjo „Baznos karaliai“ dviejų ratų superturnyrą, kuriame, kartu su S. Karjakinu surinko po 6½ taško iš 10.

Spalio mėn. Bilbao turnyre, kuriame už pergalę buvo skiriama po 3 taškus, o už lygiąsias -1, jis kartu su V. Ivančiuku, surinkę po 15 taškų, užėmė 1-2 vietas. Nugalėtojui išaiškinti paskirtą žaibo partijų mačą laimėjo M. Karlsenas ir tapo Bilbao turnyro nugalėtoju.

Lapkričio mėn., surinkęs po lygiai taškų su L. Aronianu, dėl geresnių rodiklių laimėjo M. Talio atminimo turnyrą Maskvoje.

Nors gruodžio mėn Londono klasikinių šachmatų turnyre buvo 3-ias (po V. Kramniko ir H. Nakamuros) turnyre surinkti taškai leido pasiekti asmeninį reitingo rekordą – 2835.

2012 m. sužaidė 50 klasikinių partijų ir nugalėjo trijuose turnyruose: M. Talio atminimo , San Paule/Bilbao ir Londone, o Bylyje užėmė 2-ąją vieta bei pasidalino sidabrą Veik an Zee. Bendras rezultatas (+19,-2, = 29), arba 67% galimų taškų – aukščiausias jo karjeroje nuo 2006 m., kai pradėjo dalyvauti elitiniuose turnyruose. Parodyti turnyruose rezultatai: +3, +2, +4, +3 ir +5 visą laiką augino reitingą nuo 2835 (2012 m. sausis) iki 2861 (2013 m. sausis).

2013 m. sausio mėn M. Karlsenas 3-ią kartą laimėjo superturnyrą Veik an Zee, kuriame parodė reitingą 2933 ir 1,5 taško aplenkė L. Aronianą bei dviem – V. Anandą ir S. Karjakiną.

2013 m. kovo mėn. žaidė kandidatų turnyre ir po atkaklios kovos iškovojo teisę 2013 m. žaisti pasaulio čempionato mačą su V. Anandu.

2013 m. lapkričio mėn. Čenajuje žaidė pasaulio čempionato mačą ir, nugalėjęs Višvanataną Anandą 6½ : 3½, tapo pasaulio šachmatų čempionu.



Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>