Ambrodžijus Lorencetis (arba Ambrodžas Lorencetis, it. Ambrogio Lorenzetti, dar žinotas kaip Ambruogio Laurati, apie 1290-95 – 1348) – italų protorenesanso dailininkas iš Sienos.
Maža yra išlikę žinių apie Ambrodžijų, manoma, kad jis buvo jaunesnysis dailininko Pietro Lorenzetti brolis. Viso tik 6 darbai yra datuoti ir jo paties pasirašyti. Ambrodžijus gimė, greičiausiai Sienoje ir buvo apie 10 metų jaunesnis už Pietro Lorenzetti.
Kaip ir jo brolio darbuose Ambrodžijaus kūryboje jautėsi Duccio ir Simone Martini gotikinio stiliaus įtaka, tačiau, skirtingai nuo brolio, Ambrodžijo darbai laisvesni, personažai juose gyvesni. Ambrodžijus daug laiko praleido Florencijoje, kur susipažino su Džoto darbais. Jo kūryboje jaučiama abiejų, Sienos ir Florencijos, dailės mokyklų sintezė, kas įgalino Ambrodžijų laikyti reikšmingiausiu italų XIV amžiaus dailininku, pratęsusiu Džoto nutiestą kelią renesanso dailės link.
Pirmosios žinios apie Ambrodžijų datuojamos 1319 m., tuomet jis nutapė „Madoną su kūdikiu“ (šiuo metu San Kašano muziejuje). 1321 m. Ambrodžijus buvo Florencijoje. Giorgio Vasari mini, kad prieš tai dirbo Orvjete ir Kortonoje. Apie 1324-27 m. Ambrodžijus Sienoje atliko darbus San Francesco (Šv. Pranciškaus bažnyčioje), o apie 1328-30 m. vėl pabuvojo Florencijoje, po ko galutinai grįžo į Sieną. 1330 m. nutapė „Maestą“ San Agostino (Šv. Augustino) bažnyčioje. Maždaug tuo metu Ambrodžijus jau parodė savo, kaip subrendusio menininko, sugebėjimus. Apie 1332 m. atliko darbus Šv. Mykalojaus gyvenimo tema San Pietro (Šv. Petro) bažnyčioje. Apie 1335 m. dirbo Santa Maria della Scala ligoninėje Sienoje kartu su broliu, bet šie darbai neišlikę.
Apie 1337-39 m. Ambrodžijus sukūrė pačius garsiausius savo darbus to meto Sienos vyriausybės rūmuose Pallazo Pubblico, freskas pavadinimais „Gerosios vyriausybės darbo vaisiai“ ir „Blogosios vyriausybės darbo vaisiai“. Tarp vėlesnių Ambrodžijo darbų − „Geroji naujiena“ ir „Pristatymas šventykloje“. Ambrogio Lorenzetti, kartu su broliu Pietro, manoma, mirė 1348 m. Sieną apėmusio maro metu.
Leave a Reply