Stivenas Kingas (angl. Stephen Edwin King, g. 1947 m. rugsėjo 21 d.) – JAV rašytojas.
Stivenas Kingas parašė daugiau nei 200 knygų, įskaitant virš 50 siaubo ir fantastinių romanų, tokių kaip „Švytėjimas“, „Žalioji Mylia“, „Kerė“, tapusių bestseleriais. Pagal daugumą jo darbų pastatyti kino filmai.
Stiveno tėvas paliko šeimą, kai jam buvo 2 metai. Motina viena užaugino jį ir jo vyresnįjį brolį Deividą trūkstant pinigų šeimoje. Vaikystėje Stivenas išgyveno nelaimingą atsitikimą: jo akivaizdoje traukinys partrenkė draugą. Kai kas teigia, kad tai turėjo įtakos rašytojo kūrybai, nors pats autorius tai neigia.
Baigęs pradinę mokyklą Durhamas (angl. Durham), studijavo anglų kalbą Meino universitete (nuo 1966 m. iki 1971 m.), kur susitiko būsimą žmoną Tabitha Spruce. Jie susituokė 1971 m. Baigęs studijas, S. Kingas dėstė anglų kalbą Hampdeno akademijoje, Meine. Pradžioje šeima sunkiai vertėsi, gyveno namelyje ant ratų, Stivenas rašė trumpus apsakymus, daugiausiai vyrų žurnalams, kad išmaitintų šeimą, tuo pat metu prasidėjo problemos su alkoholiu, besitęsusios daugiau nei 10 metų.
Stivenas pradėjo kurti apsakymą apie merginą, turinčią nepaprastų galių, bet parašęs keletą puslapių, juos suglamžė ir išmetė. Laimei, žmona juos rado, perskaitė, ir privertė vyrą užbaigti kūrinį. 1973 m. rašytojas pavadino romaną „Kerė“ ir pasiūlė leidyklai. Už tai jis gavo tik 2 500 JAV dolerių, tačiau greit leidykla pardavė teises į knygą kitai leidyklai už 400 000 dolerių, pagal kontraktą autoriui priklausė pusė tos sumos. Tuomet Stivenas metė dėstytojo darbą ir atsidavė vien rašymui. Netrukus, nuo gimdos vėžio mirė 59 metų jo motina, prieš mirtį teta jai skaitė sūnaus romaną.
Devintajame dešimtmetyje rašytojas turėjo didelių problemų su alkoholiu ir narkotikais (Stivenas pats pripažino, kad rašydamas knygą Kudžas (Cujo) beveik visą laiką buvo girtas, ir net dabar neatsimena, kad išvis ką nors būtų rašęs tuo metu). Padedamas žmonos ir draugų atsikratė šių priklausomybių ir nuo tada yra blaivus.
1999 m. birželio 19 d. Stiveną Kingą, einantį gatve netoli namų, partrenkė mini autobusas Dodge Caravan. Po smūgio rašytojas nuskriejo daugiau nei 4 metrus nuo kelio. Vairuotojas teisinosi, kad jo dėmesį išblaškė vežamas rotveilerių veislės šuo. Stivenas patyrė labai sunkių sužalojimų (plyšęs plautis, daugybiniai dešinės kojos lūžiai, lūžę šonkauliai, sutrupintas klubas ir plėštinė žaizda galvoje), tačiau po 3 savaičių buvo išleistas iš ligoninės. Įdomus sutapimas: rašytojas išleido knygą „Iš Biuiko 8“, kurioje aprašoma panaši nelaimė, tačiau kūrinyje partrenktasis žmogus mirė. Vėliau S. Kingas nusipirko jį partrenkusį automobilį ir sunaikino. Žmogus, partrenkęs rašytoją, po metų mirė – 2000 m. rugsėjo 21 d. (Stiveno gimimo diena).
Rašytojas su žmona susilaukė 3 vaikų. Šiuo metu gyvena ir kuria Floridoje.
Aštuntame – devintame dešimtmetyje, rašytojui išpopuliarėjus, jis parašė ir išleido keletą knygų Ričardo Bachmano vardu: „Įtūžis“ (1977), „Maratonas“ (1979), „Kelio darbai“ (1981), „Bėgantis žmogus“ (1982), „Sulysėlis“ (1984), 1994 m. tariamai Bachmano našlė palėpėje rado dėžę su rankraščiais, taip atsirado dar viena šio autoriaus knyga – „Reguliuotojai“. Idėja buvo – paeksperimentuoti, išbandyti save, ar galima atkartoti savo sėkmę dar kartą, be to, tais laikais leidybos standartai neleido išleisti daugiau nei vieną knygą per metus. Kingas taip pat planavo išleisti „Mizerę“ Bachmano vardu, bet persigalvojo, nenorėdamas, kad jo antrininkas taptų toks populiarus kaip jis pats. 1985 m. tariamasis Ričardas Bachmanas mirė nuo „pseudonimo vėžio“, tačiau iš tikrųjų vieno knygyno pardavėjui kilo įtarimas, ir jis šiek tiek patyrinėjęs išsiaiškino tiesą. 2006 m. Kingas pranešė radęs dar vieną Bachmano knygą – „Blaze“, parašytą dar 1973 m., kūrinys išleistas 2007 m. birželio 12 d.
Pagal daugumą Stiveno Kingo kūrinių yra sukurta nemažai filmų, serialų, mini serialų. Rašytojas visuomet būna patenkintas savo kūrinių ekranizavimu, netgi jei siužetas ir labai skiriasi nuo knygos. Yra pora išimčių: „The Shining“, filmas susilaukė daug Kingo kritikos, pasak autoriaus, jį nuliūdino paviršutiniškas kūrinio interpretavimas, ir „The Lawnmower man“, Kingas teisėsi su filmo kūrėjais, kad jo vardas būtų pašalintas iš titrų. Rašytojas dažnai suvaidina nedidelę rolę filmuose pagal paties knygas („Pet sematary“, „The Stand“, „The Langoliers“).
Leave a Reply